Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest nierzadko używany podczas tworzenia fundamentów, stropów czy schodów. Jednak dzięki zmianom postaci mieszanek betonowych możliwe jest również otrzymanie materiałów o wyjątkowym charakterze. Za sprawą takiego betonu można tworzyć elementy, które będą pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne oraz odwadniające.
Beton zwykły
Beton zwykły jest najczęściej wykorzystywany do robienia części konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe lub pustaki, w deskowaniach i w formie wylewek. Niestety ten rodzaj betonu pomimo tego, że jest wytrzymały to zdarza się, że pęka i rozwarstwia się. Wylewki betonu zwykłego nie należy robić zimą.
Aby wyprodukować tego rodzaju beton, wykorzystuje się kruszywo naturalne takie jak żwir albo kruszywo łamane jak np. granit.
W nawiązaniu do norm europejskich, które mówią, że beton zwykły to materiał o gęstości od 2000 do 2600 kg/m3, to ta terminologia obejmuje również betony o indywidualnych parametrach – np. betony wodoszczelne, betony drogowe czy betony hydrotechniczne.
Co to są i jakie istnieją klasy betonu?
Każdy rodzaj betonu ma określoną klasę, która mówi o tym jaka jest gęstość pozorna i wytrzymałość na ściskanie. W takim podziale działają ogólnie przyjęte normy europejskie. Klasy betonu są oznaczane przez literę i tak betony ciężkie posiadają literę „C” a lekkie „LC”.
W klasie betonu poza literą są również liczby i określają one wspomnianą wcześniej wytrzymałość. W kwestii betonów ciężkich i zwykłych mamy klasę od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast obejmują zakres od LC8/9 do LC 80/88.
Wobec tego jeśli planujemy wybudować domek jednorodzinny to zazwyczaj będziemy musieli zakupić beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.
Jakie są rodzaje betonu?
Na rynku znajdziemy przeróżne typy betonu, jest ich minimum kilkanaście i każdy ma nieznacznie inną mieszankę, a więc też gęstość i zastosowanie.
Wyodrębnić możemy takie betony jak hydrotechniczny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny oraz ze zbrojeniem rozproszonym.
Na przykład beton samozagęszczalny przeważnie wykorzystamy do zrobienia fragmentów żelbetowych, które przyjmują trudne formy albo gęste zbrojenie i nie ma możliwości zastosowania wibratorów, które by je utwardziły.
Beton hydrotechniczny natomiast bywa wykorzystywany do wznoszenia konstrukcji, które służą formowaniu zasobów wodnych. Jest tak gdyż charakteryzuje się niezwykle dużą odpornością na zawilgocenie, mróz i wypłukiwanie.
Beton architektoniczny znowu jest wysoce powszechny do wykańczania wnętrz gdyż cechuje się dużą solidnością a równolegle wygląda estetycznie. Elementom które są zrobione z betonu architektonicznego można nadać każdą formę, strukturę i kolor.
Jak widzicie jest wiele typów betonu i przed dokonaniem wyboru warto zainteresować się jaki typ będzie dla nas wskazany. Należy też zatroszczyć się o to, aby producent tego tworzywa był sprawdzony, a takiego na 100 procent zlokalizujecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni jest dużo profesjonalnych firm produkujących beton, dla przyładu Polgravel – beton i bez dwóch zdań nie będziecie rozczarowani zamawiając od nich mieszankę.